
5 неща които да не правите при отглеждане на разсад
1. НЕ купувайте семена от случайни хора. Ако все пак вече сте го направили, обработете ги със силен разтвор на калиев перманганат. Накиснете ги в продължение на 20 минути в разтвора и след това ги промийте с течаща вода. Ако семената потъмнеят от калиевия перманганат, не се безпокойте.
2. НЕ допустимо е обеззаразените семена да се държат дълго във вода. Те се накисват за не повече от 12-20 часа. В противен случай ще се надуят, ще започнат да покълват, могат да се задушат във водата. За накисването е най-добре да използвате “топена вода”. Как се получава тя? Обикновена вода от чешмата замразете в камерата до половината от обема. Излейте течността и оставете леда да се разтопи. Ще получите “жива” вода, без вредни примеси.
3. Някои бързат да засеят семената за разсада от домати възможно най-рано. Това НЕ бива да се прави. По-добре разсадът да е млад и нисък, отколкото стар, тънък и почти метър висок. Оптималната възраст на доматените разсади е 40-50 дни. Също така, ако нямате възможност да осигурите допълнително осветление за разсада, не бива да го засаждате преди февруари.
4. НЕ използвайте за разсадите градинска почва. Почвената смес, приготвена от есента, трябва да е лека и пръхкава. Тя се състои от равни части от горска или компостна почва, хумус и пясък. На кофа почва се добавят около 500 г дървесна пепел.
5. Важно е преди поникването да НЕ позволявате температурата на въздуха да пада. Най-благоприятната температура за покритите с полиетилен или стъкло култури е 23-25 градуса. Това осигурява бързо поникване на разсада и помага да се избегнат пораженията от сечене на разсада.
За консултация и повече информация