Обърнете особено внимание през летните месеци! - Доматен миниращ молец (Tuta Absoluta)
У нас е сравнително нов неприятел, но вече е разпространен почти в цялата страна. Произхожда от Южна Америка. В Европа е открит през 2006, а у нас през 2009 в оранжерии на Пловдивска област.
Вреди главно по доматите и съвсем слабо по картофи и патладжан, но напада дори трансгенни (Bac.thuringiensis) картофи. Наблюдаван е по физалис, пипер и градински фасул, но по тях не може да завърши развитието си.
При оранжерийни условия неприятелят се развива непрекъснато, като може да завърши развитието на 8-10-12 поколения. При температура 140С едно поколение се развива за 76 дни, при 200С – за 40 дни, при 250С – за 28 дни, а при 270С – за 23 дни.
Гъсениците се хранят по всички надземни части. За разлика от ларвите на останалите миниращи молци и миниращите мухи, те пълзят по растителните части преди да навлязат в тях. Вгризват се в младите връхчета и връхни пъпки като изгризват сърцевината им, при което растенията се деформират, а пъпките окапват. В мястото на вгризване се наблюдава малка купчинка тъмни зърнести екскременти. При минирането на листата вгризването под епидермиса става както от долната, така и от горната страна. Мините се забелязват едва след два дни. С нарастването на гъсениците мините стават видими, разширяват се, често са с разклонения и разположени по или до жилките. Екскрементите са тъмни и обикновено са групирани в някоя странична част на мината.
Неприятелят напада доматите през целия вегетационен период. Той е изключително адаптивен към условията на средата и към използваните препарати, затова не е възможно да се контролира само чрез едно мероприятие и трябва да се приложи стратегия, в която да се комбинират превантивни с изтребителните мерки.
Наличието му се открива с феромонови уловки (2-3 на 10 декара) или установяване на гъсеници в мините по листата (не ларви на мухи).
В оранжериите по възможност се предотвратява навлизането му чрез поставяне на мрежи върху прозоречните отвори и двойни врати.
От агротехническите мероприятия за намаляване на плътността му и степента на нападение значение имат унищожаването на плевелните растения–гостоприемници (от сем. Solanaceae), събирането и изгаряне на растителните остатъци в оранжериите или заораването им след прибирането на реколтата при домати полско производство. Тези мероприятия прекъсват цикъла на стадиите, които не са завършили развитието си. Грижите за бързото развитие на зеленчуковите растения – напояване, обработка, торене, сеитбообращение с ненападащи се култури и др. имат ефект обикновено в началото на вегетационния период. Усилено се работи върху създаването на устойчиви сортове и хибриди, но за сега няма официално регистрирани.
Използването на полови феромони за дезориентация или масов улов на мъжки се прилага самостоятелно при ниска плътност на неприятеля, а при висока плътност намалява силно броя на молците и повредите. При масовия улов трябва да има поне по една-две уловки на декар, но броя може да варира в зависимост от плътността. При използване на 4-5 уловки на декар резултатите може да са съпоставими с прилагането на инсектициди.
При попадането си във водните уловки част от молците успяват да излетят обратно и за да се повиши ефективността им във водата се добавя малко сапун (перилен или измиващ препарат) или растителна мазнина (олио), което полепва по крилата на пеперудите и не им позволява да излязат навън.
За масов улов се използват и светлинни уловки, които привличат както мъжките, така и женските. Те се поставят на около 1 метър от земята, като една уловка покрива площ от 500 до 1000 m2.